Od komplexu méněcennosti ke stabilnímu sebevědomí

Bylo mi 9, když jsem začala koktat. Chodila jsem do třetí třídy základní školy. Celou pubertu a dospívání jsem se díky tomu cítila méněcenná, moje sebevědomí bylo na bodu mrazu.

Přemýšlela jsem, jak bez zakoktání někoho pozdravit nebo si třeba koupit jízdenku. Nadávala jsem si, byla jsem smutná, vyčnívala z kolektivu. Nejen koktáním, ale i velikostí, protože jsem dlouho byla o hlavu větší než všechny mé spolužačky a většina spolužáků. 

Abych dokázala přežít, utíkala jsem do svého světa, který tvořila hudba a pohyb. Díky tomu jsem zjistila, že jsou i oblasti, ve kterých jsem přes své koktání šťastná a že moje tělo mě nikdy nezklame, pokud mu budu naslouchat. 

Ve dvaceti jsem si řekla “a dost”, tohle není život. Přijala jsem popostrčení ucházet se o místo lektorky tance ve velké taneční škole a začala učit. Začátky byly krušné, ale možná i díky tomu jsem si vytvořila šestý smysl pro to, jak jsou na tom se sebevědomím ostatní. 

Dokázala jsem z pohybu rozeznat, zda je člověk ve svém těle šťastný, zda v něm má ukryté staré bolesti, zda je plný stresu nebo naopak spokojený a uvolněný.

Začala jsem si všímat, jak mé lekce ženám pomáhají najít svou ženskost i sebevědomí, jak nachází vztah ke svému tělu. To se postupně odrazilo i ve všem ostatním v jejich životech.

Na začátku byly mnohé nevýraznými “šedými myškami” s o číslo větším oblečením, aby zakryly svou postavu, schoulené, bez výrazu. Postavily se vždy co nejdál od zrcadla a bály se na sebe podívat. 

Postupně rozkvétaly a po několika týdnech či měsících tu najednou stály ženy s rovnými zády, usměvavé, v barevném padnoucím oblečení, které jejich postavu naopak zvýrazňovalo a které se na sebe do zrcadla dívaly se zalíbením.

Tam někde započalo moje hloubkové studium sebevědomí. Studovala jsem tělo, pohyb i psychiku. Prošla jsem knihy, kurzy, vyšší odbornou i vysokou školu, učila se pozorováním. A postupně všechny své poznatky aplikovala také sama na sebe. Když jsem v pětadvaceti měla všechno - stabilní vztah, bydlení, práci snů, krásné příjmy, uznání i mnoho přátel, a přesto se cítila nenaplněná a nešťastná. Když se mi po letech rozpadl vztah, krachlo podnikání, vyměnili se přátelé. Když jsem se stala matkou a zažila velké vyčerpání hraničící s depresí

Všechna tato období mě opět vracela k tělu.

K tomu, že sebevědomí nemůže být maska, kterou si nasadím a ukazuji druhým, ale musí to být podstata bytí. Propojení těla, mysli a duše.

Proto jsem začala vytvářet systém, který dokáže každou ženu vrátit k sobě, do svého těla, ke své duši. A ten systém souvisí hlavně s pohybem a čtením signálů vlastního těla.

A proč to celé má smysl?

Když se vrátíš do svého těla a nalezneš svou vnitřní sebejistotu a silné intuitivní spojení se svým vyšším já, můžeš si dovolit být odvážná a jít za tím, po čem toužíš. Bez toho, aby ses bála překážek a nesouhlasu. Abys byla na komkoliv závislá. Fyzicky i mentálně. 

Stáváš se tak skutečně sama sebou a hlavně svou nejlepší verzí, kterou chceš být. Tím Já, které dokáže vše, o čem sníš.

V nově vybudovaném podnikání se mi mnohokrát potvrdilo, že pouze pokud všechny puzzle mého života zapadají do sebe, jsem úspěšná i spokojená a dosahuji výsledků, které jsem si předsevzala. Bez vyhoření, bez cpaní se někam, kde to není moje. 

Pokud jsi i ty na této cestě, ráda tě provedu co nejkratší cestou dál.