Tělo jako důkaz

Ptáte se čeho?

Způsobu vašeho života. Všeho, co každá z nás dosud prožila. Vaší minulosti, vašich problémů a traumat, vaší výchovy a vztahů, lásky i nenávisti.

Jak by mohlo

Jednoduše. Vše, co prožijete, se na vás odrazí. Někdy pozitivně, jindy negativně, málokdy neutrálně. Například emoce mají fyzické koreláty, tedy látky, které se vytváří při prožívání emocí a putují po těle. Tam se navážou na buněčné receptory a komplikují komunikaci mezi buňkami.

Fantazie? Ale ne, je to vědecky dokázáno. Buňky jsou opravdu úžasné malé samostatné organismy. To jsem však odbočila.

Co prožíváte v rovině psychiky, to se v těle odráží i jinak. Máte například stažená ramena, když jste ve stresu? Osobně neznám nikoho, kdo by s tím neměl zkušenost.

Váš vztah k vlastnímu tělu

Máte se ráda? Chcete svoje tělo napasovat do škatulky ideálu krásy nebo se vám líbí takové, jaké je?

Někdy mám pocit, že tělo se v naší společnosti pasovalo do role dobře promazaného stroje, který je nutné opravit, když se porouchá. V mezidobí musí pracovat tak perfektně, jak jsme si vysnili. Ženy se s tím potýkají ještě mnohem více než muži, ale problém je to pro obě pohlaví.

Zkuste se však podívat na tělo jinak.

Tělo je náš nejlepší přítel

Neustále vám vykládá o vás samotné a na vás je, zda ho posloucháte či nikoliv. Když se naučíte poslouchat své tělo, rázem zjistíte mnohé i o svých potřebách, touhách, očekáváních, láskách, strachu a dalších emocích.

No řekněte, nebylo by fajn začít s tělem spolupracovat a dovolit si přijímat všechny informace, které vám je ochotno dát? A nic za to nechce.

Pracuje nepřetržitě už od početínebere si dovolenou, nevyžaduje plat, benefity, podnikové večírky, pracuje tiše a spolehlivě. A vy mu možná házíte jen klacky pod nohy. I přes to se k vám vaše tělo chová velmi laskavě a začne se naplno ozývat až ve chvíli, kdy musí bít na poplach, protože už vážně potřebuje vaši spolupráci.

Nalaďte se na své tělo

Možností je několik. Obvykle jsou spojeny s pohybem a to spíš s pomalejším a uvědomělým pohybem. Leccos se o těle však můžete dozvědět i z rychlého pohybu, například běhu.

Mám pro vás pár tipů, jak se na tělo naladit. Vyberte si jeden a zkuste po dobu alespoň jednoho týdne zařadit tuto aktivitu do svého dne (to je vážně minimum, ale když se nepodaří, vykašlete se na doporučení, prostě to udělejte, kdykoliv vás napadne).

Doba a délka je čistě na vás. Vyberte si však takovou část dne, kdy jste nejvíc v klidu a pokud možno vás nic nevyrušuje.

TIP 1. HUDBA

Najděte oblíbenou hudbu. Ideálně ne moc rychlou, ale v podstatě se meze nekladou. Postupně stejně projdete různé rychlosti, rytmy a žánry.

Hudba je vlastně vlnění. Vaše oblíbená hudba vytváří takové vlnění, které vám dělá dobře. Po důvodech pátrat nemusíte, prostě to cítíte. A ten pocit je první signál vašeho těla, který můžete vnímat a spolupracovat. Takže pokud máte oblíbenou hudbu, gratuluji, navázala jste spojení s tělem. 🙂

Svoji oblíbenou hudbu si pusťte, lehněte si nebo sedněte do příjemné polohy a nechte hudbu prostoupit celým vaším tělem. Kde ji cítíte?

TIP 2. TANEC

Navazuje na Tip 1. Lehněte si nebo se postavte do příjemné polohy tak, abyste byla stabilní, pusťte oblíbenou, melodickou hudbu a chvíli prociťte, jak se v ní cítíte.

Pak nechte tělo, aby se pohybovalo podle svých scénářů, žádné vedení shora. Nemá to vypadat skvěle, máte to cítit. Můžete se pohybovat navenek naprosto neznatelně, a přesto vaše tělo bude vnitřně tančit. Můžete dělat obrovské pohyby a přitom necítit hudbu.

Abyste tančila, potřebujete cítit hudbu. Bez prožití hudby je tanec jen pohybová sestava. Dobrá zpráva – cítit hudbu se dá velmi jednoduše naučit, takže nezoufejte, když vám to ze začátku nepůjde tak, jak byste ráda. Dejte důvěru a prostor svému tělu a budete překvapená, co všechno vás naučí.

TIP 3. POHYB

V jakémkoliv pohybu je život a tělo. Celý náš život je o změnách, o pohybu. Bez toho bychom nežili. Dokud se naše tělo hýbe, je živé. A to i ve spánku nebo v kóma. I když končetiny bezvládně leží, vnitřní orgány se hýbou – tlukot srdce, stahování cév, pohyby střev a mnoho dalších.

Vaše tělo má svůj jedinečný rytmus. Když ten rytmus prožijete, jste v souznění s tělem. To však může nějakou dobu trvat. Zkuste se však zadívat na své tělo kdykoliv, když vykonává nějakou automatickou činnost – chůze, mytí nádobí, úklid, čištění zubů, česání … tělo má rytmus.

Jen ho vnímejte jako hudbu. Prostupuje vás. Postupně se naučíte vnímat rytmus i kolem sebe, což vám otevře množství dalších AHA momentů.

Vaše tělo je opravdu důmyslný organismus, který si nic moc nenárokuje. Chce jen pokrýt své základní potřeby jídla, spánku apod. Zkuste ho někdy ocenit za to, co pro vás dělá. Lepšího přítele mít nebudete.

Těším se na vaše zážitky, napište mi do komentářů nebo do skupiny.

Energy Mentor pro mimořádné ženy. Pracuji se ženami, které chtějí od života víc kvality a harmonie a jsou připravené si stoupnout do své vlastní síly a zodpovědnosti za svůj život.  Pomáhám jim vzít to, co mají uvnitř sebe, vyladit svoji energii a vytvářet si život, po kterém touží.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.